Szczegółowe opracowanie celów pielęgniarskich SMART na przykładach (2024)

Detailed elaboration of nursing SMART Goals with examples (1)

„Do sukcesu nie ma windy, trzeba iść schodami”

Ziga Ziglara

Przegląd

Powyższy cytat bardzo dobrze wyjaśnia znaczenie wyznaczania celów w naszym życiu. Każdy cel, jaki sobie wyznaczasz na drodze do sukcesu, to schody na szczyt. Dopóki realizujemy nasze cele w wartościowy sposób, jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia naszych wizjonerskich celów. W końcu każdy cel bez planu jest tylko pobożnym życzeniem. Powiedziawszy to, w każdej dziedzinie zawodowej cele SMART są kluczem do sukcesu.

Spis treści

  • Przegląd
  • Jakie mogą być Twoje cele jako pielęgniarki?
  • Czym są cele SMART?
  • Jak wyznaczać inteligentne cele pielęgniarskie?
  • Przykłady pielęgniarstwa SMART Goals

Jeśli mowa o pielęgniarstwie, w dzisiejszych czasach jest to jedna z najbardziej poszukiwanych dziedzin kariery. Według Światowej Organizacji Zdrowia zarejestrowana na całym świecie kadra pielęgniarska liczy 27 milionów pielęgniarek. W rzeczywistości pielęgniarstwo stanowi ponad 50 procent globalnej siły roboczej w służbie zdrowia. Chociaż liczby te są fascynujące, wskazują również na zaciekłą konkurencję w dziedzinie pielęgniarstwa. Jeśli więc pragniesz odnieść sukces jako pielęgniarka i osiągnąć szczyt sukcesu, wyznaczenie sobie celów będzie naprawdę miało znaczenie.

Jednak teraz, gdy mówimy o wyznaczaniu celów, czy ma sens wyznaczanie celów, których nie można zmierzyć ani śledzić? Czy irracjonalne lub nieistotne cele dają ci jakiś cel, czy tylko odbiegają od twoich ambicji? Prawda jest taka, że ​​Twoje cele muszą być wysoce systematyczne. Mówiąc najprościej, musisz wyznaczyć cele SMART i znaleźć inteligentne sposoby ich osiągnięcia. Nie wiesz, jakie są cele SMART i jak możesz je wyznaczać w pielęgniarstwie?

Cóż, nie musisz się wcale martwić. To jest Twój ekskluzywny przewodnik po zrozumieniu i wyznaczaniu celów SMART w pielęgniarstwie. Zanim jednak przejdziemy do celów pielęgniarstwa SMART, najpierw zrozummy cele pielęgniarstwa w sensie ogólnym.

Jakie mogą być Twoje cele jako pielęgniarki?

Detailed elaboration of nursing SMART Goals with examples (2)

1. Ciągłe doskonalenie wiedzy teoretycznej i praktycznej

Dzięki najnowszym osiągnięciom technologicznym opieka zdrowotna jest dziedziną, która zmienia się w ciągłym tempie. Poza tym po pandemii organizm ludzki stał się również wyjątkowo podatny na niektóre infekcje. Z tego powodu Twoim pierwszym celem pielęgniarskim powinno być zawsze ciągłe doskonalenie wiedzy teoretycznej i praktycznej.

Ponieważ czas i organizm człowieka się zmieniają, nigdy nie wiesz, kiedy dany przypadek trafi pod Twoją obserwację. Dlatego ważne jest, aby stale kontrolować improwizacje i zmieniające się scenariusze na swoim kierunku studiów pod kątem aspektów praktycznych i teoretycznych.

Możesz uzyskać dostęp do różnychkursy pielęgniarskiektóre mogą pomóc Ci w ciągłym improwizowaniu w zakresie wiedzy. Te aplikacje edukacyjne lub inne różnorodne zasoby online lub offline mogą skutecznie pomóc w poszerzaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej z danej dziedziny. Poza tym im więcej będziesz posiadał wiedzy, tym większe korzyści osiągniesz w swojej karierze zawodowej. A czyż nie tego właśnie chcesz, prawda?

2. Regularny rozwój kompetencji miękkich i twardych

Będąc w zawodzie pielęgniarki, można również zgodzić się z faktem, że nie jest to bułka z masłem. Musisz posiadać pewne umiejętności miękkie i twarde, które odróżniają Cię od innych. W zawodzie pielęgniarki niektóre z niezbędnych umiejętności twardych to:

  • Zaawansowane zabiegi resuscytacyjne w układzie sercowo-naczyniowym (ACLS)

  • Znajomość EHR

  • Pielęgnacja respiratora

  • Pielęgniarstwo w nagłych przypadkach i intensywnej terapii

Poza tym niektóre umiejętności miękkie, które są kluczowe dla bycia efektywną pielęgniarką w branży opieki zdrowotnej, to:

Jeśli chodzi o umiejętności komunikacyjne,7C komunikacjima ogromne znaczenie w zawodach pielęgniarskich, ze względu na żywotność precyzyjnej komunikacji podczas kontaktu z pacjentami lub podczas operacji.

Poza tym posiadanie wyżej wymienionych umiejętności twardych i miękkich skutecznie pomoże Ci w kończeniu pracy z najwyższą wydajnością.

Im bardziej rozwiniesz swoje umiejętności miękkie i twarde, tym silniejsza będzie Twoja szansa na szczyt. W końcu każda pielęgniarka chce awansować na stanowisko oficera pielęgniarskiego, a w tym przypadku najważniejszym wyznacznikiem będą Twoje umiejętności i wiedza specjalistyczna.

3. Skuteczne utrzymanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym

Z ankiety wynika, że ​​ponad95 procent pielęgniarek doświadcza sytuacji wypalenia zawodowego. Poza tym około 91 procent pielęgniarek myślało o rzuceniu pracy ze względu na ogromną ilość stresu. Nie trzeba dodawać, że wykonując tak krytyczny zawód, oczywiste jest, że doświadczysz ogromnego stresu. Co więcej, stres ten może czasami przerodzić się w traumę. Jednak rezygnacja nigdy nie jest rozwiązaniem dla osób osiągających sukcesy. Musisz znaleźć sposób na stres związany z tym zawodem i zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Doskonała równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest istotna nie tylko ze względu naradzenia sobie ze stresemperspektywy, ale także dla Twojej produktywności. Zaburzona równowaga między życiem zawodowym a prywatnym i efektywność pracy nie mogą długo współistnieć. Powiedziawszy to, osiągnięcie pozytywnej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym wyraźnie wpłynie na Twoją produktywność i sukces.

4. Zdobądź certyfikaty branżowe

Bycie pielęgniarką jest dobre, ale bycie certyfikowaną pielęgniarką jest jeszcze lepsze. Certyfikacja każdej branży zawsze potwierdza Twoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Dlatego naprawdę ważne jest, aby uzyskać certyfikaty branżowe, które zwiększą Twoją wartość zawodową i wiarygodność.

Dlatego też zdobywanie certyfikatów w regularnych odstępach czasu powinno być także jednym z Twoich głównych celów jako pielęgniarki. Certyfikaty kliniczne potwierdzą Twoje wysokie kompetencje na wysoce konkurencyjnym rynku branży pielęgniarskiej. Certyfikaty terenowe zapewnią Ci większą pewność siebie, co może dodać wartość Twoim potencjalnym klientom, a także pomóc w zapewnieniu wyższych wynagrodzeń.

Należy jednak zdać sobie sprawę, że powinien to być ciągły proces, wymagający uzyskania certyfikowanych zatwierdzeń od cenionych instytucji zawodowych, które mogą pomóc Ci w doskonaleniu Twojej specjalizacji. Niektóre istotne i powszechnecertyfikaty pielęgniarskiesą wymienione poniżej.

  • Certyfikat leczenia ran

  • Certyfikat zaawansowanej praktyki pielęgniarskiej

  • Certyfikat pielęgniarstwa chirurgicznego

  • Certyfikat specjalizacji pielęgniarskiej

  • Certyfikat dyplomowanej pielęgniarki

  • Certyfikowany specjalista neurologii układu krążenia

Wystarczy krytycznie przeanalizować odpowiedni dla siebie certyfikat i jesteś gotowy na zwiększenie swojej wartości i wiedzy na wysoce konkurencyjnym rynku.

5. Kompetencje w opiece nad pacjentem

Ludzie mogą nie pamiętać Cię jako pielęgniarki, ale z pewnością zapamiętają, jak się nimi opiekujesz. Ale zostaniesz zapamiętany tylko wtedy, gdy zrobisz coś wartego zapamiętania. Poza tym zapewnienie opieki skoncentrowanej na pacjencie może być jedną z najważniejszych przewag komparatywnych, jakie możesz uzyskać. Dlatego zdobycie kompetencji w zakresie opieki nad pacjentem powinno być kolejnym kluczowym celem dla Ciebie jako pielęgniarki.

Aby zapewnić opiekę skoncentrowaną na pacjencie, konieczne jest rozpoznanie opieki i poszanowanie różnorodnej kultury, wartości, preferencji, potrzeb i tak dalej każdego pacjenta. Aby pomyślnie osiągnąć ten cel, musisz rozwinąć cechy osobowości, takie jak empatia iinteligencja emocjonalna w pielęgniarstwie. Dzieje się tak dlatego, że jeśli posiadasz te cechy, będziesz w stanie skutecznie koordynować lekcje i komunikować się z pacjentami w zakresie ich dobrego samopoczucia, zdrowego stylu życia i zapobiegania innym chorobom.

Tylko w ten sposób będziesz w stanie zapewnić pacjentowi wysokiej jakości usługi i opiekę, co nie tylko doda wartości Twojemu potencjalnemu klientowi, ale także zwiększy efektywność miejsca pracy, w którym pracujesz. Gdy będziesz w stanie zapewnić pacjentom wysokiej jakości usługi, zwiększy to Twoje kompetencje w danej dziedzinie.

Czym są cele SMART?

Jak omówiono powyżej, wraz z rosnącą złożonością sektora opieki zdrowotnej, Twoje cele muszą być na tyle INTELIGENTNE, abyś mógł utrzymać się w wysoce konkurencyjnej branży opieki zdrowotnej. W tym miejscu koncepcja Celów SMART może być dla Ciebie skutecznie pomocna. George Doran w roku 1981 zaproponował koncepcję celów i zadań SMART. Dał idealne ramy, na których cele jednostki powinny opierać się na najbardziej efektywnych wynikach. Według Dorana wszystkie czynniki niezbędne do pomyślnej realizacji celu lub zadania są ujęte w ramach SMART, gdzie SMART jest akronimem od

S- Specyficzny-Już pierwsza część schematu pokazuje, że Twój cel powinien zawsze być konkretny.

M- Mierzalny-Dalej jest coś mierzalnego. Oznacza to, że aby osiągnąć cel lub cel, konieczne jest, abyś to zrobiłKluczowe wskaźniki efektywnościdzięki któremu zmierzysz wyznaczony cel.

A- Osiągalne-A w SMART oznacza osiągalny. W tej sekcji podkreślisz kluczowe umiejętności lub narzędzia potrzebne do pomyślnego osiągnięcia wyznaczonego celu.

R- istotne-Następnie przychodzi R, które oznacza odpowiedni. W tej sekcji podkreślisz znaczenie celu SMART dla ogólnych wartości Twojej wizji lub innych głównych celów, które zamierzasz osiągnąć poprzez cele krótkoterminowe.

T-Określony w czasie-Ostatnią, ale nie najmniej ważną wartością jest T, które oznacza ograniczone w czasie. W tej sekcji podkreślisz okres, w którym chcesz osiągnąć wyznaczone cele.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ramach Celów SMART wraz z kilkoma skutecznymi przykładami, przejrzyj naszeszczegółowy przewodnik po nauce celów SMART. Teraz, gdy już wiesz, jakie są dokładnie ramy celów SMART, następna sekcja rzuci światło na to, jak możesz wyznaczać cele pielęgniarskie SMART.

Jak wyznaczać cele pielęgniarskie SMART?

1. Sprecyzuj swój cel

Doprecyzowanie celów sprawi, że zobaczysz jasną ścieżkę do poprawy swojej efektywności zawodowej. W zawodzie pielęgniarki specyfikacje mają ogromne znaczenie. Jeden mały błąd może prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego też, nawet jeśli wyznaczasz sobie cel, jakim jest doskonalenie zawodu pielęgniarki, naprawdę ważne jest, aby dodać do niego konkret.

Dlatego pierwszym krokiem, który pomoże Ci w ustaleniu celu pielęgniarskiego SMART, jest dodanie do niego unikalnej specyfiki. Aby uprościć, musisz zanotować dokładny cel pielęgnacyjny, jaki chcesz osiągnąć.

Prosta logika stojąca za tym jest taka, że ​​im bardziej szczegółowo określisz swój cel, tym bardziej szczegółowe wskazówki będziesz mógł sobie nadać, aby go osiągnąć. Aby Twój cel pielęgniarski był konkretny, musisz pamiętać o czterech głównych W. Szczegółowe omówienie wszystkich 4W znajduje się poniżej

  • Co-Pierwsze W oznacza „co”, które po prostu odnosi się do planu, który chcesz osiągnąć poprzez swój cel. Na przykład, jako pielęgniarka, jaki jest główny cel, nad którym chcesz pracować? Czy dotyczy to Twojego rozwoju zawodowego, czy osobistego?

  • Kto-Drugie W oznacza „kto”, co łączy wszystkich zainteresowanych ludzi z kim. Na przykład, jeśli wyznaczysz cel, będziesz mieć na uwadze siebie i każdą osobę, która pomoże ci w osiągnięciu tego celu, zanim opracujesz cel SMART. Na przykład przy ustalaniu celów pielęgniarskich możesz uwzględnić innych członków personelu doktoranckiego, współpracowników lub seniorów.

  • Gdy-Specyfika czasu pomoże Ci w dokładniejszym określeniu celu.

  • Gdzie-W tej sekcji skupisz się na określeniu lokalizacji (jeśli taka istnieje) zaangażowanej w proces realizacji Twojego celu. Na przykład chcesz osiągnąć swój cel w swoim miejscu pracy lub w placówkach opiekuńczych itp.

Kiedy już pomyślnie określisz swój cel, sformułowanie wszelkich dalszych strategii stanie się znacznie łatwiejsze. Poza tym, po określeniu celu, jesteś gotowy, aby przejść do kolejnej fazy wyznaczania celu SMART.

2. Spraw, aby Twoje cele były mierzalne

Jak wspomniano powyżej, konkurencja na rynku pracy pielęgniarskiej rośnie w ogromnym tempie. Dlatego naprawdę ważne jest, aby stale doskonalić się w zawodzie pielęgniarki, aby przyćmić całą konkurencję. Ale jak, jako pielęgniarka, masz się poprawić, skoro nie możesz mierzyć?

Poza tym Peter Ducker również kiedyś słusznie zacytował: „nie możesz się doskonalić, jeśli nie możesz mierzyć”. Dlatego kolejnym kluczowym krokiem, który jest naprawdę ważny przy ustalaniu celu pielęgniarskiego SMART, jest uczynienie go mierzalnym. Czynnik ten określi, czy udało Ci się osiągnąć zamierzony cel, czy nie.

Aby cel był mierzalny, bardzo istotne jest wcześniejsze ustalenie kilku kluczowych wskaźników wydajności, które pomogą Ci zmierzyć skuteczność Twoich działań w osiąganiu pożądanych celów. Na przykład, jeśli jako pielęgniarka Twoim głównym celem jest zapewnienie pacjentowi jak najlepszej obsługi, jest kilka kluczowychKPI w służbie zdrowiaktóre pomogą Ci zmierzyć sukces Twoich ogólnych wyników.

3. Rozważ poziom osiągalności

Na tym etapie musisz wziąć pod uwagę fakt, jak osiągalny jest wyznaczony cel. Co więcej, wszystkie czynniki, umiejętności i narzędzia, które mogą być potrzebne do osiągnięcia tego celu, zostaną omówione w Twojej sekcji. Bardzo ważnym powodem wyznaczenia sobie osiągalnego celu jest to, że jego pomyślne osiągnięcie może zwiększyć Twoją pewność siebie i poczucie własnej wartości. Ale to nie znaczy, że musisz wyznaczać sobie najłatwiejsze cele. Oznacza to, że musisz upewnić się, że Twój cel jest realistyczny pod każdym możliwym względem, abyś mógł go skutecznie osiągnąć.

Mówisz na przykład, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy chcesz zostać przełożoną pielęgniarek jako nowicjusz. Chociaż cel ten jest możliwy w pewnych idealnych okolicznościach, cel ten w dużej mierze odzwierciedla nierealistyczne oczekiwania, które mogą obniżyć twoje morale, jeśli nie zostaną pomyślnie osiągnięte. Poza tym być może będziesz musiał zdobyć doświadczenie i nauczyć się o wiele więcej umiejętności, niż potrzeba, aby zostać przełożoną pielęgniarką.

4. Zidentyfikuj znaczenie

Dla pielęgniarki wyznaczenie celu jest kluczowe, ale ustalenie odpowiedniego celu jest jeszcze ważniejsze, ponieważ trafność celu pielęgniarskiego jest bezpośrednio powiązana z rozwojem zawodu pielęgniarki.

Dlatego trafność jest czwartą i kluczową fazą wyznaczania celów pielęgniarskich SMART. Powodem jest to, że w tej sekcji musisz znaleźć korelację pomiędzy tym, jak ustawiony cel pielęgniarski SMART pasuje do Twojej szerszej wizji i celów w dziedzinie pielęgniarstwa. Aby skutecznie określić trafność swojego celu, musisz skutecznie zastanowić się nad nim, korzystając z różnych modeli refleksji, aby mieć pewność, że trafność Twoich Celów SMART znacząco pokrywa się z Twoją przyszłą wizją.

Zidentyfikowanie kluczowego znaczenia celów pielęgniarskich SMART jest naprawdę istotne, ponieważ ta sekcja zapewni, czy wszystkie włożone wysiłki będą w jakikolwiek sposób opłacalne w życiu zawodowym, czy nie. Poza tym możesz także sprawdzić trafność swoich pielęgniarskich celów SMART w oparciu o:zarejestrowane standardy pielęgniarskieswojego kraju.

5. Ustal swoje cele w czasie

Czas jest naprawdę kluczowym aspektem w branży opieki zdrowotnej. Jeśli jako pielęgniarka potrafisz zrobić wszystko na czas, tylko tobie uda się uratować życie ludzi.

Dlatego ostatnim, ale krytycznym etapem ustalania celu pielęgniarskiego SMART jest wyznaczenie ram czasowych. Bardzo istotne jest, aby cel był określony w czasie. Ważne jest, aby Twój cel był określony w czasie, ponieważ pomaga to w kontynuowaniu pracy i motywacji do osiągnięcia celu w ustalonych ramach czasowych. Dlatego naprawdę istotne jest ustalenie ram czasowych dla każdego zadania, aby ustalić realistyczne ramy czasowe na osiągnięcie celu.

Teraz, gdy już szczegółowo zrozumieliśmy, czym są Cele SMART, jakie są kluczowe cele pielęgniarskie i jak wyznaczać Cele SMART, przyjrzyjmy się teraz kilku skutecznym przykładom Celów SMART w pielęgniarstwie, biorąc pod uwagę różne scenariusze.

Przykłady pielęgniarstwa SMART Goals

Przykład celu pielęgniarskiego SMART 1.

Detailed elaboration of nursing SMART Goals with examples (3)

Przykład celu pielęgniarskiego SMART 2.

Detailed elaboration of nursing SMART Goals with examples (4)

Przykład celu pielęgniarskiego SMART 3.

Detailed elaboration of nursing SMART Goals with examples (5)

Przykład celu pielęgniarskiego SMART 4.

Detailed elaboration of nursing SMART Goals with examples (6)

Przykład celu pielęgniarskiego SMART 5.

Detailed elaboration of nursing SMART Goals with examples (7)

Podsumowując, pielęgniarstwo to dziedzina wymagająca najwyższego stopnia profesjonalizmu i wiążąca się z mnóstwem kluczowych obowiązków. Dlatego też, aby osiągnąć sukces w swojej karierze, musisz wyznaczyć kilka skutecznych celów SMART, które pomogą Ci skutecznie osiągnąć Twoje ambicje zawodowe. Powiedziawszy to, w tym niezwykle konkurencyjnym świecie wyznaczanie celów SMART jest najmądrzejszym sposobem na rozwój.

Szczegółowe opracowanie celów pielęgniarskich SMART na przykładach (2024)

FAQs

Na czym polega EBNP? ›

► Medycyna oparta na faktach (EBM I EBNP, evidence-based medicine) to świadome, jasne i przemyślane zastosowanie najlepszego aktualnego dowodu w podejmowaniu decyzji dotyczących konkretnego pacjenta. ► Uogólniając, są to informacje lub dane, które wspierają dany wniosek.

Jakie umiejętności musi mieć pielęgniarka? ›

1647
  • Odp*rność emocjonalna.
  • Cierpliwość
  • Umiejętność nawiązywania kontaktów i postępowania z ludźmi.
  • Opiekuńczość i troskliwość
  • Opanowanie.
  • Empatia w stosunku do pacjenta.
  • Odpowiedzialność
  • Chęć niesienia pomocy.

Czy na studiach pielęgniarskich jest chemia? ›

Pierwsze miesiące na pielęgniarstwie są związane głównie z ogólnymi przedmiotami z pogranicza chemii i biologii. Zwykle obowiązkowe są anatomia, fizjologia, biochemia, mikrobiologia, parazytologia, genetyka, patologia czy radiologia. Oprócz tego pojawiają się nauki społeczne jak psychologia, filozofia czy socjologia.

Jakie są funkcje pielęgniarki? ›

Pielęgniarka kompleksowo zajmuje się pacjentami w zakresie opieki medycznej: podaje leki, robi zastrzyki, wykonuje proste zabiegi medyczne i zalecenia lekarskie. Pomaga pacjentom np. w zakresie higieny osobistej. Asystuje lekarzom podczas operacji.

Jak się nazywa ojciec medycyny opartej na faktach? ›

Określenia evidence based medicine (EBM) użył jako pierwszy w 1991 roku Gordon Guyatt, profesor medycyny i epidemiologii klinicznej na McMaster University w Hamilton w Kanadzie. Trudno je trafnie, a jednocześnie zwięźle przełożyć na język polski, nie tracąc przy tym sensu i nie ryzykując błędnego pojmowania.

Co wchodzi w skład EBM? ›

W skład EBM wchodzi, między innymi, typologia poszczególnych rodzajów klinicznych badań naukowych (w tym badania obserwacyjne i eksperymentalne) wraz z charakterystyką ich wiarygodności, wyszukiwanie publikacji naukowych (charakterystyki dostępnych baz informacji medycznej, na przykład MedLine, EMBASE ), podstawy ...

Czy można zostać pielęgniarka w wieku 40 lat? ›

Pytanie, jak zostać pielęgniarką w wieku 40 lat, zadaje sobie wiele osób i na szczęście jest to jak najbardziej możliwe, ponieważ w przypadku tego zawodu nie ma ograniczeń wiekowych.

Kto nie może być pielęgniarka? ›

Zawodu pielęgniarki nie może wykonywać osoba posiadająca wyłącznie prawo wykonywania zawodu położnej, a zawodu położnej osoba posiadająca wyłącznie prawo wykonywania zawodu pielęgniarki. Przynależność pielęgniarek i położnych do samorządu jest obowiązkowa.

Czy można zostać pielęgniarka bez studiów? ›

Niestety — żeby zostać pielęgniarką, musisz zdać maturę i ukończyć studia na kierunku pielęgniarstwo. Od tej reguły nie ma wyjątków. Co prawda, dawniej wystarczyło ukończyć szkołę pielęgniarską — dlatego część Twoich starszych koleżanek po fachu nie będzie mieć wykształcenia wyższego.

Co jest najtrudniejsze na pielęgniarstwie? ›

Dla mnie najtrudniejsze były anatomia, fizjologia i farmakologia, choć nie ze względu na materiał, tylko na brak czasu. Podstawy pielęgniarstwa też okazały się wymagające. Uczyliśmy się wykonywać precyzyjne iniekcje, a często drżenie rąk było nie do opanowania.

Czy pielęgniarstwo to kierunek medyczny? ›

Przypomina także, że współczesne pielęgniarstwo to specjalistyczny zawód medyczny, który dzięki wysoko stawianym wymogom dotyczącym wykształcenia, pozwala samodzielnie wykonywać określone czynności medyczne.

Ile lat trzeba się uczyć na pielęgniarkę? ›

By zostać pielęgniarką, należy ukończyć studia na kierunku pielęgniarstwo oraz uzyskać prawo do wykonywania zawodu. Do otrzymania uprawnień wystarczą trzyletnie studia licencjackie, choć wiele pielęgniarek decyduje się też na dwuletnie studia drugiego stopnia.

Co jest istotą pielęgniarstwa? ›

Tak jak lekarz odpowiada za proces leczenia, tak pielęgniarka za proces pielę- gnowania. Pielęgnując – współpracuje z podmiotem opieki, a on z nią. Celem jest doprowadzenie do stanu, w którym pacjent (i/lub rodzina) włączy się w sprawy związane z własnym zdrowiem, życiem.

Co motywuje do pracy pielęgniarki? ›

Czynniki motywujące w pracy pielęgniarki, a więc wysokość płacy, możliwość podnoszenia kwalifikacji poprzez udział w kursach, szkoleniach oraz innych formach dokształcania, warunki pracy oraz współpraca w zespole interdyscyplinarnym, mogą być indywidualne.

Co powinna wiedzieć pielęgniarka? ›

Podczas studiów drugiego stopnia, pielęgniarka realizuje program czerpiąc wiedzę z teorii pielęgniarstwa oraz pielęgniarstwa europejskiego. Poza tym musi opanować materiał w zakresie zarządzania w pielęgniarstwie, badań naukowych w pielęgniarstwie, dydaktyki medycznej oraz podstawy psychoterapii.

Co to jest praktyka oparta na dowodach naukowych? ›

Medycyna oparta na dowodach naukowych, praktyka oparta na dowodach naukowych oraz polityka oparta na dowodach naukowych są terminami używanymi do opisywania podejmowania decyzji w oparciu o dowody naukowe zamiast o subiektywne opinie lub inne czynniki mogące mieć na te decyzje wpływ.

Czy pacjent powinien być leczony zgodnie z EBM czy CHPL? ›

Spełnienie zasad EBM jest warunkiem koniecznym do zaakceptowania przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) wyników badań klinicznych mających potwierdzić skuteczność i bezpieczeństwo produktu w proponowanych wskazaniach.

Jakie badania kliniczne charakteryzują się najwyższa wiarygodnością? ›

Za najbardziej wiarygodne źródła informacji uważa się przeglądy systematyczne oraz badania kliniczne z randomizacją i próbą kontrolną.

Co zajmuje najwyzsze miejsce w hierarchii dowodow naukowych? ›

Najwyżej w hierarchii badań naukowych możemy wyróżnić przeglądy systematyczne oraz metaanalizy. Przeglądy systematyczne są same w sobie badaniami naukowymi, w ramach których analizowane i oceniane są inne badania.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Rueben Jacobs

Last Updated:

Views: 6258

Rating: 4.7 / 5 (77 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rueben Jacobs

Birthday: 1999-03-14

Address: 951 Caterina Walk, Schambergerside, CA 67667-0896

Phone: +6881806848632

Job: Internal Education Planner

Hobby: Candle making, Cabaret, Poi, Gambling, Rock climbing, Wood carving, Computer programming

Introduction: My name is Rueben Jacobs, I am a cooperative, beautiful, kind, comfortable, glamorous, open, magnificent person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.